Tanıtım Filmleri

TANITIM/KURUMSAL FİLM ÖRNEK KLİP

video

Tanıtım Film Yapımı

Pazarlama ve satış amaçlı kullanılacak yüksek kaliteli tanıtım videoları, filmleri hazırlamak, emek ve beceri isteyen çalışmalardır. Doğru bir Tanıtım filmi yapmanın başlangıç noktası, analizdir. Daha sonra uygun bir tespit raporu ile metin yazarlarına bilgi aktarmaktır. Yazılan metnin doğrultusunda hazırlanacak çekim planıyla yapım aşaması başlar, doğru çekimler, doğru müzik seçimi, doğru ses tanımlamaları ve doğru bir kurguyla bütünleştirilerek tanıtım filmi oluşturulur.

Günümüz de şirketlerin rekabet güçlerini arttırmak amacıyla yapmaları gereken tanıtım faaliyetleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bunların başında ürünlerin ve hizmetlerin en kısa ve etkili anlatım yöntemi olan, tanıtım videolarıdır. Firmalar toplantı, konferans, organizasyon, seminerler için çeşitli videolara ihtiyaç duyarlar. Reklam ajansları yada firmaların kendi bünyelerinde hazırlanan senaryolar doğrultusunda hazırlanan videolar en etkili sunum araçlarındandır.

Bu sayede potansiyel müşterilerin firma hakkında yeterli ve doğru bilgiye en kısa sürede ulaşması hedeflenmektedir. Tanıtım filmleri müşterilere doğrudan ulaşmanın en etkili yöntemidir, kurum ya da kuruluşun potansiyel müşterilere, açıklayıcı ve hızlı şekilde ulaşımını sağlar. Günümüz koşullarında müşteriler bir ürün yada hizmeti almak istediklerinde İnternet ya da basılı reklam materyallerinden firmalara ulaşabilirler. Zamanın çok değerli olması sebebiyle bu müşterilere yazılı metinlerin tamamını okutarak kendinizi anlatmak neredeyse imkansızdır. İnsanlara kendinizi, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi çok akıcı ve anlaşılır, gerektiğinde animasyonlarla detaylandırılmış olarak bir film aracılığıyla tanıtmak doğru bir tercihtir.

Tanıtım filmleri, firmaların dijital ortamda müşterilere açılan pencereleridir. yüzlerce kelime ile anlatamadığınız şeyleri birkaç görselle anlatmak size ve müşterilerinize zaman kazandırır. Başarılı bir tanıtım filmi değişik dillerde hazırlanacak versiyonlarla uluslararası firmalarla rekabet gücü kazanmanızı sağlayabilir.

** Başarılı Tanıtım Filmi Nasıl Olmalıdır?

Bir tanıtım filmi hizmet, ürün, kurum yada kuruluşu, tanıtırken belli bir senaryo dahilinde çekilip hazırlanmalıdır. Bu nedenle önce hedefler ve en doğru anlatım şekli belirlenir. Filminizin güzel görüntülere sahip olması yetmez. Doğru ve akıcı anlatım, inandırıcılık ve samimiyet ya da özel pazarlama teknikleri içermesi gerekebilir. İzleyen kişi sıkılmadan aradığı pek çok cevaba çok kısa ve yorucu olmayan bir şekilde ulaşabilirse mutlu olur. Zamanın bizler için olduğu kadar müşteriler için de değerli olduğu asla unutulmamalıdır. Müşterilerinize İnternet ya da CD, DVD ile bireysel yollarla ulaşmak için harcanacak emek ve maliyetlere değecek filmlere sahip olmayı her firma ister. Bunun· yapılması için eldeki imkanlar dahilinde pek çok teknik ve tarzda film yapmak mümkündür. Önemli olan müşterilerinizde doğru etkiyi yaratmaktır. Tanıtım filmi sizin sunum yüzünüzdür.

** Tanıtım Filmi Çekimi

Bir tanıtım filmi ya da kurumsal film çekmek için ilk yapılması gereken eldeki imkanları belirlemektir. Çekimi yapılacak ürün yada hizmetin veya tesisin ne tür ekipmanlar ve tekniklerle çekilmesi gerektiğine karar verilmelidir. Bütçe ve senaryo göz önünde bulundurularak kullanılacak ekip ve ekipman belirlenir. Bunlar içinde özel kameralara, helikopterlere, farklı özel çekim malzemelerine, ürün maketine, animasyonlara, oyuncu yada sunuculara, organizasyonlara ve başka pek çok şeye ihtiyaç duyulabilir.

Tanıtımı yapılacak firma, ürün ve hizmetlerin içeriği doğrultusunda en başarılı yöntemleri bir araya getirebilen bir prodüksiyon hazırlamak zor bir ekip işidir. Bir profesyonellik gerektirir. Bir yönetmen bütün senaryoyu oluşturacak görselleri kendi yorumunu da katarak çeker. Doğru bir ekiple bu çekim süreleri gerektiği kadar zaman ve maliyetle azaltılabilir. Müşterilerin çıkarları doğrultusunda yapılan iyi bir prodüksiyonun yönetmen ve ekibine gerekli tüm malzemeyi, şartları sağladığı için projenin yaratım süreci daha hızlı olmaktadır. Tanıtım filmlerinde çok büyük tesisler yada bölgelerin gösterilebilmesi için helikopter (drone) çekimlerine ihtiyaç duyulabilir. Helikopter çekimleri bir tanıtım filminde doğru kullanıldığı takdirde her zaman artı değer katan önemli unsurlardandır. Çekimi yapılan bölge yada tesisin konumunu ve büyüklüğünü en iyi gösterme yoludur.

Tanıtım filmleri yada kurumsal videoların üretim aşamalarında en çok başvurulan, kullanılmasının büyük artıları olduğu araçlardan en önemlisi animasyon ve grafiklerdir. 2d ve 3d animasyonlar ve grafiklerle çok daha anlaşılır hale gelen filmler izleyen müşteriler üzerinde çok olumlu etkiler bırakmaktadır.

** Nasıl Yapılır?

Tanıtım filmleri tüm benzer mecralar gibi öncelikle analiz ve senaryo yazım aşamasıyla başlar. Firmanın ihtiyaçları doğrultusunda yazılan senaryo birçok incelemeden sonra son halini alır. Bir sonraki aşama çekim hazırlık aşamasıdır. Çekim hazırlıkları keşif ve ihtiyaç belirleme ile başlamalıdır. Senaryo açısından gerekli planların nasıl çekilmesi gerektiğine ve uygulanacak çekim tekniklerine karar verilir. Belirlenen teknikler aynı zamanda ihtiyaçları daha belirgin kılar. Çekim mekanlarında en verimli çalışma yöntemleri seçilerek bu aşama tamamlanır. Sıra montaj ve grafik çalışmaların yapılacağı post prodüksiyon bölümündedir. En başta senaryo olarak başlayan ve çekilen planlar ve sahneler burada bir araya getirilerek anlamlı bir bütün haline gelecektir. Seslendirme ve müzik doğrultusunda bütün çekimler birleştirilir. Gerekli grafikler ve animasyonlarla görsel etkinliği ve beğenilirliği artırılarak final hale getirilir.

** Seslendirme ve Müzik

Tanıtım filmleri potansiyel müşterilere hitap ettiğinden belirli ciddiyet ve saygıyı hissettirebilecek unsurlarla donanmış olmalıdır. Seslendirme ve müzik seçimi bu yüzden önemlidir. Tanıtım filmleri çeşitli dillerde, alt yazı destekli, belirli kültürlere farklı şekilde ulaşmaya çalışan versiyonlar olarak da hazırlanabilir. Farklı hizmet ve ürün gruplarını aynı film içinde tanıtabilmek çok yapılan bir tarzdır. Bunun yanında sadece müşterilerin istedikleri ürün yada hizmeti daha detaylı olarak incelemelerini sağlayacak daha fazla bilgi içeren filmlerde yapılmaktadır.

** Tanıtım Sunumu

Özenle hazırlanmış bir tanıtım filminin tek eksiği artık sunum şeklidir. Firmaların müşterilerine ulaşmak için kullandıkları pek çok yöntem vardır. Bir tanıtım filmi CD, DVD olarak elden dağıtım, fuar ve konferans toplu gösterimleri, TV, Sinema, İnternet gibi pek çok seçenekte müşterilere ulaşabilmektedir. Hatta kartvizit şeklinde hazırlanmış DVD' lerle toplantılarda, özel davetlerde kısaca her yerde dağıtılması mümkündür. Eline aldığı başarılı grafik özellikler taşıyan ve kaliteli görünen sunum malzemesini herkes incelemek ister. İncelenmese de ellerindeki malzemenin görsel kalitesi firma hakkında çok iyi etkiler bırakır. Bu hatırlanmak demektir. Yani seyredilmese bile doğru sunum ve ambalaj sayesinde tanıtım videosu başarıya ulaşmış olur.

+90 212 2938674
+90 532 5244417
info@tunnelmedya.com
Pzrt - Cts
9.00 - 18.00
General Yazgan sok. Tünel Geçidi İş Merkezi C Blok No:429
Asmalımescid, Beyoğlu/İstanbul